Bülent Ersoy Neden Kadın Oldu?

http://www.turknostalji.com/uploads/news/bulent_ersoy_kadin_oldu_manset.jpg

Bülent Ersoy, kadınlığa ilk adımı attığı Londra'daki ameliyattan sonra Allah'a şükredip, af diledi.

Bülent Ersoy’un hayat hikayesi; Bülent Ersoy neden cinsiyet değiştirdi?Bülent Ersoyun gerçek ismi Bülent Erkoç’tur. Bülent Ersoy 9 Haziran 1952 yılında Malatya’da doğdu.

Bülent Ersoy sanat hayatına özel müzik dersleri alarak başladı. Müteakiben İstanbul Belediye Konservatuarı’nı başarıyla bitirdi. 1960 yılında ailesi ile birlikte Malatya’dan İstanbul’a göç ettiler. 1971 yılında ilk 45′liği Saner Plak’tan çıktı. (Lüzûm Kalmadı ve Neye Yarar Gelişin). 1974′te Büyük Maksim Gazinosu’nda sahneye çıktı.

Klasik Türk müziği dalında eğitim görmüştür. Üstün müzik bilgisi ile diğer müzik türlerinde eserleri bile direkt notadan seslendirebilmektedir. Tangodan türküye, aryadan operaya, mehter marşından rock müziğine kadar) az sayıda da olsa popüler eserler de seslendirdi ve onlarca albümü yayınlandı.

1997 yılında Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru unvanıyla ödüllendirildi. Ulusal ve uluslararası birçok konser vermiş olup, otuzyedi yıla yaklaşan sanat yaşamında pek çok ilke imza atan Bülent Ersoy, dünyaca ünlü yıldızların sahne aldığı salonlarda konser verdi.

1980 yılında London Palladium’da ve 1983 yılında Madison Square Garden’da sahne alan ilk Türk sanatçısı oldu. 30 Mart 1997’te ise Ümmü Gülsüm’den sonra, etnik müzik sazlarıyla Paris Olympia müzikholünde sahne alan ilk sanatçı oldu. Dario Moreno’dan sonra Olympia’da konser veren ilk Türk sanatçısı olan Bülent Ersoy, elli kişiden oluşan orkestrasıyla dört saat süren bir program sundu.

Bulent Ersoy, Paris Olympia’da sahne almadan önce Fransız Devlet Televizyonu’na bir röportaj vermiş ve bu röportajda kendisine yöneltilen “Türkiye sizin gibi bir sese yıllarca yasak koydu, nasıl yorumluyorsunuz?” şeklinde bir soruya “O bizim ülkemizin iç işi.” şeklinde yanıt vermiştir. Ayrıca Bülent Ersoy’a Olympia Konseri’nin ardından Azerbaycan, Devlet Sanatçılığı unvanını vermiştir.http://www.nostostr.com/wp-content/uploads/2013/06/bulent-ersoy-22.jpg Bugüne değin otuzun üstünde albüme imzasını atan sanatçı, Türk Müzik Tarihi’ne ismini altın harflerle yazdırdı ve klasik, alaturka şarkılar alanında gelmiş geçmiş en önemli yorumcular arasında yer aldı. Müzik yaşamı boyunca sayısız ödül aldı. Herkesin takdirini kazanan geniş entervalli ve yüksek volümlü sesi, Japonya’da ses laboratuvarlarında yapılan testler sonucu ‘yüzde yüz kusursuz’ bulundu ve 1997 yılında Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru ünvanıyla ödüllendirildi.

Sahneye çıktığı yıllardan itibaren, cinsel tercihi doğrultusunda görüntüsü hızla değişti. O yıllarda bu konumuyla ilgi çektiği kadar tepkilerle de karşılaştı.

1980 Ağustos’unda İzmir Fuarı’nda bir iddiaya göre seyircinin ‘aç, aç’ tezahüratına karşılık vererek göğüslerini açınca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açtı. Eylül 1980′de Kordon’daki evinde bir hâkime hakaret edince tutuklanarak Buca Cezaevi’ne gönderildi. 12 Eylül darbesi sonrasında Ocak 1981′de kadın kılığında sahneye çıkan bütün erkek sanatçılarla birlikte sahne yasağı aldı. 14 Nisan 1981′de Londra’da geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatıyla kadın oldu. Ancak ‘pembe nüfus kağıdı’ alması yıllar sonra, sahne yasağını da kaldıran dönemin başbakanı Turgut Özal’ın öncülüğünde çıkartılan bir kanun sayesinde oldu.

Bülent Ersoy yasaklı olduğu yıllarda çeşitli Avrupa ülkelerinden vatandaşlık teklifi almıştır. Türk ordusu hakkında olumsuz beyanatlar vermesi de teklif edilen sanatçı, bu tarz yolları tercih etmeyerek milliyetçi bir duruş sergilemiştir. Bülent Ersoy 1989 yılında Adana’da verdiği bir konser sırasında bir seyirciden gelen ‘Çırpınırdın Karadeniz’ adlı isteği farklı bir makamda olduğu için (okumayınca?) kurşunlanarak bir böbreğini kaybetmiştir. Sanatçı yıllar sonra kendisini vuran kişiyi affetmiştir. En son albümünü 2001 yılında çıkartan sanatçı, halen çeşitli konserler vermektedir.2007 yılında yaşça kendisinden bir hayli küçük olan Armağan Uzun ile evlendi ancak mutlu beraberlik kısa sürdü ve 2008 yılının ocak ayında boşanmak için mahkemeye başvurdu.


32 Yorum :

20/9/13

Resmen amaçsız bir sebep

20/9/13

aynen top

20/9/13

zaten çirkinmiş şimdi dah da kötu ama erkekken biraz daha iyi yani ıyyyyy iğreniyorum resmen amaçsız bir sebep.

22/9/13

Ugrasmayin Bülent abimizle pardon ablanizla.Ablaniz size kurban olsun:)

6/10/13

Allah korusun...artik otede cezasini ceker cinsiyetini degistirdigi icin...

28/10/13

Topmus salak olum oraya am nasil gelir bn seyime acirim

19/11/13

bu ne ya bna şey demişlerdi bn 13 yaşındayım merak ettim şey dediler bna göğüsleri büyüdüğü için ameliyatla cinsiyet değiştirdi dediler.ve birisi bna dediki bülent ersoyun amcası falan bülent ersoya amca mı diyo yoksa abla mı diyolar dedi bnde bilmiyorum dedim.Çünkü gerçekten bilmiyorum.ayrıcada bunu yapcağına namaz kılsın daha iyi veya kuran okusun

19/11/13

göğüleri çıktı diye kız mı olmak zorunda çok saçma ve alakasız bide eğer gelişim çağında göğüslerim çıksaydı kestirirdim bence bülent ersoy kız olmaya çok meraklı olduğu için cinsiyet değiştirmiş

22/11/13

Bülent Ersoy kadın olmak istediği için allaha af diledi ALLAH büyük affetmez ama bülent ersoy yıllarca annesiyle yaşamış annesi kadın olduğu biliyo ama bülent ersoyu saygi duymaliyiz lütfen ona top demeyin ve o top değil.

7/12/13

Onu gördüğüm zaman yeminle yemek yemiyorum Allah ısla Etsin onu mis gibi erkeksîn niye kadın oluyorsun nasıl ilişkiye girecekki arkadan verir herhalde

14/12/14

Bence Allah sizi cehenneme götürecek ona top dediğiniz için

11/1/15

Bulent Ersoy erkek degil.Hermafrodit hastaligi var.bu hastalik olan kishilerde dahilen kadin organlari olmasina ragmen haricen erkek gibi gorunuyorlar,onlarda penis de oluyor ama bu rudiment bir penisdir .Bu sebebten ergenlik caginda goguzleri cikiyor boyle kisilerin.Yer yuzunde binlerce boyle hasta var.bu Allahin verdiyi bir beladir.Allah hec bir aileye boyle bir anomali gostermesin.

28/1/15

Bir kesti riyosn oda lazım :)

9/3/15

Ben bir kadınım herkez gibi yadırgıyordum kabullenilemez geliyordu bir kanalda grsem kanal değiştiriyordum ama artık ken disini cok seviyorum sevmek icin tanımak gerek kimse ön yargılı olmasın tanısın araştırsın herkesin kendi tercihi ve bence önceden erkek oldunu unutun şu an yasina rame birçok kadından daha güzel sevmeyedebilirsiniz ancak hakaret etmek büyük terbiyesizlik

6/6/15

Allah islah etsin ona bence yesil kimlik vermeleri lazım pempe mavi karısınca yesil oluyo sjsj

12/11/15

Bence herkesin kendi özgür iradesi ile vermiş olduğu karar kimseye böyle hakaret etmek düşmüyor

20/11/15

Aynen mal bulent ersoy okuz top gerizekalisi

20/11/15

Aynen mal bulent ersoy okuz top gerizekalisi

19/12/15

Ona top derdim ama adsızın dediği doğruysa ona artık saygı duyucam

19/12/15

Ona top derdim ama adsızın dediği doğruysa ona artık saygı duyucam

31/12/15

Bülent ersoy şimdiki erkeğim diye geçinen nedigi belirsiz vatan hainlerinden daha erkek daha dürüst ve vatanına ihanet etmemiş en azından vatan hainligi yapmamış

31/12/15
Bu yorum yazar tarafından silindi.
31/12/15

Bülent ersoy şimdiki erkeğim diye geçinen nedigi belirsiz vatan hainlerinden daha erkek daha dürüst ve vatanına ihanet etmemiş en azından vatan hainligi yapmamış

8/1/16

Bulent ersoyu sikim ama ami yokki sikim :)) kaltak bulent

17/1/16

Çok güzel kuran okuyor kendisi muhteşem bir ses.Değişimiyle ilgili bir şey diyemeyeceğim ama top ⚽ olmadığı kesin.

17/1/16

Çok güzel kuran okuyor kendisi muhteşem bir ses.Değişimiyle ilgili bir şey diyemeyeceğim ama top ⚽ olmadığı kesin.

7/2/16

Lan bu erkekmi kadinmi adi bulent vallah bare adini degistirseydiin lan toppppppp :) :) (:

14/2/16

sends meraklisin heralde okadar savunuyosun

19/2/16

kadınla uğraşmayın ama ayıptır

19/2/16

top deyip durmayın lan kadın olmak için bir sebebi vardır

17/3/16

la kimsenin hayatına kimse karışamaz atarınız kime klavyeciler

Yorum Gönder